Dişeti Hastalıkları

Medical Counseling

Diş Eti Hastalıkları; halk arasında yaygın olarak ‘diş eti çekilmesi’ olarak bilinen ve dişlerin kaybı ile sonuçlanan dişeti hastalıklarının tedavisi amacı ile diş taşı ve bakteri plağının temizlenmesi, cerrahi teknikler ile hastalığın tedavisi ve hastanın ağız ve diş bakımı konusunda bilgilendirilip motive edilmesi bu diş hekimliği alanına girmektedir. Dişeti hastalıklarının tedavisi, modern diş hekimliğinde üzerinde en çok durulan konulardan biri haline gelmiştir.

Sağlıklı Diş Etleri;
 • - Portokal kabuğu görüntüsünde, açık pembe renk
 • - Dişleri kök başlangıçlarında saran ve konturlarını takip eden muntazam bir diş eti sınırı
 • - Kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyonun olmaması
 • - Normal fırçalama ve ip kullanımıyla kanamama
 • - Herhangi bir rahatsızlık hissinin olmaması
 • - Sağlam ve sert görüntülü diş etleri…
Diş Eti iltihabı Belirtileri;
 • - Diş etinde kanama (diş fırçalarken ya da kendiliğinden) iltihaba bağlı ağızda koku ve kötü tat
 • - Kırmızı ve şiş diş etleri
 • - Ağızda tat bozukluğu
 • - Diş etlerinin çekilerek diş kökünün açığa çıkması
 • - Sallanan dişler
 • - Zamanla eğilen ya da çarpıklaşan dişler
 • - Diş etlerinde kaşınma hissi başlıca belirtileridir.
 • - Diş Eti Hastalıklarının Çeşitleri

Gingivitis: Diş eti hastalığının en basit formudur. Bu dönemde diş etleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık periodontitis safhasına dönüşür. Profesyonel tedavi ve iyi bir bakımla diş eti sağlığı tekrar sağlanabilir.
Periodontitis: Periodontal hastalıkların daha ilerlemiş safhasıdır. Dişin destek dokularındaki iltihap sonucu ilerleyici nitelikte diş ve diş eti arasındaki dokular ile kemik kaybı görülür. Diş etlerinde çekilme ve diş eti cebi denilen oluşum söz konusudur. Hastalık ilerledikçe dişlerin sallanmasına ve tedavi edilmediği taktirde kaybına yol açar.
Diş Eti Hastalıklarının Nedenleri;
Diş eti hastalığının temel nedeni olan bakteri plağı; dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam bir tabakadır. Ağız hijyeni işlemlerinin yetersiz uygulandığı durumlarda diş ve diş etlerini etkileyen bakteri plağı oluşur. Plağın bir miligramında 200 ile 300 milyon arasında bakteri bulunur. Bunun yanı sıra aşağıdaki faktörler de diş eti sağlığını etkiler.
* Sigara
* Genetik faktörler
* Hormonal değişiklikler
* Stres
* İlaç kullanımı
* Diş sıkmak veya gıcırdatmak
* Diyabet – şeker hastalığı
* Kötü beslenme
* Kötü yapılmış kuron köprü ve dolgular

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi;
Diş eti hastalığının tedavisinde diş ile diş eti arasında meydana gelen ceplerin derinliğinin özel bir alet (periodontal sonda) vasıtasıyla ölçülmesi gereklidir. Bu ceplerin miktarına ve derinliğine göre teşhis konulur ve tedavi planlanır. Derin cepler diş eti hastalığının hızla ilerlemesi için uygun bir ortam hazırlayacağından, yapılacak olan tedavide amaç bunların mümkün olduğunca sığlaştırılmasıdır. Derin ceplerin içine yerleşen mikroorganizmaların fırçalama ve diş ipi kullanımı ile hasta tarafından tamamiyle temizlenmesi imkansızdır.
Estetik amaçlı diş eti uygulamaları
Diş etleriyle gülümseme (gummy smile): Gülümsediklerinde diş etleri fazla gözüken vakalarda, herhangi bir estetik diş hekimliği işlemi yapılacak olsa da olmasa da, yapılacak küçük bir operasyon ile diş eti fazlalıkları uzaklaştırılarak daha hoş bir gülümseme elde edilebilir.
Diş eti çekilmesi: Diş eti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzun gözükebilir. Bu dişlerde kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Böyle bir durumda, öncelikle diş eti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku nakilleri ile kapatılmalıdır.
Düzensiz diş eti kanalları: Dişleri çevreleyen diş etleri bazı dişlerde çok yukarıda ya da çok aşağıda olabilir (diş eti çekilmesi, sürme bozukluğu, diş kaybından doğan defektler vb.) Estetik prosedürden önce diş eti şekilleri ideale getirilmelidir.
Diş Eti Hastalıklarının seviyesine göre uygulanacak tedavileri;
Diştaşı temizliği
Kök yüzeyi düzleştirilmesi (küretaj)
Gingivektomi ve gingivoplasti
Flap operasyonu
Doku nakilleri
Yumuşak doku nakilleri
Sert doku nakilleri