İmplant Uygulaması

Hüseyin Hakan Özkan
İmplant, eksik daimi dişlerin yerine kemik içine yerleştirilen titanyum köklere verilen isimdir. Özellikle son 15 yılda gerek dünyada gerekse Ülkemizde diş implantları çok popüler olmuş ve sayıları her geçen gün artan implant firmaları ve implant teknikleri ile çok başarılı olduğu kadar bir o kadarda başarısız ve komplikasyonlu hasta sayısında artış gözlenmiştir. İmplant planlaması yapılacak olan hastada öncelikle sistemik olarak herhangi bir rahatsızlık bulunup bulunmadığı çok iyi araştırılmalıdır. Biz implant konusunda bu alandaki tecrübelerimizle ve radyolojik olarak çok iyi bir planlama yaparak en steril bir biçimde, güvenilir ve kendini kanıtlamış bir firmanın ürünü kullanarak uygulama yapıyoruz .

Implant uygulamaları tıpkı dolgu uygulamaları gibi lokal anestezi altında uygulanan tedavilerdir. Diş çekiminden çok daha kolaydır. Diş çekimi çene kemiğinden sert bir doku olan dişin çekilip alınmasıdır. Dolayısı ile implant uygulaması çok daha kibar ve kolay bir cerrahi uygulamadır.
Anestezisi diş çekiminde kullanılan anestezi ile aynıdır. İmplant uygulaması dolgu yapmaktan çoğu zaman daha kısa sürer. Sonrasında ağrı ve şişliğin olmaması için hekimin önerdiği gibi önceden gereken ilaçların alınması, sonradan buz uygulanması, ilaçların alınması, sigara içilmemesi iyileşmenin çok daha kolay olmasını sağlayacaktır. Hatta implant uygulandıktan sonra işinize geri dönebilirsiniz. Uygulanırken anestezi olduğundan ve dokuya ters bir uygulama söz konusu olmadığından, implantın kibar ve yumuşak bir uygulama olduğundan cerrahi uygulama sonrası çok rahatsız edici bir durum söz konusu olmaz.